Szukaj na tym blogu

środa, 13 września 2023

w drodze do...

 Wiecie, jak bardzo lubię poznawać ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku. Tym razem również właśnie tam postanowiliśmy spędzić urlop. 

W drodze do miejsca, które było celem naszego pobytu, zatrzymywaliśmy się...


...na początek w Nysie, żeby zobaczyć tamtejszą bazylikę pod wezwaniem św. Jakuba apostoła i św. Agnieszki. Jest ona zbudowana z szarego piaskowca i cegły. Świątynia ta jest na drugim miejscu pod względem wielkości, po gdańskiej Bazylice Mariackiej, wśród zabytkowych kościołów w Polsce. Posiada jeden z najbardziej spadzistych dachów w Europie o powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych. Sklepienie wsparte na dwudziestu czterech 27-metrowych filarach tworzy niesamowity efekt przestrzenny. W swoich burzliwych dziejach kościół doświadczył licznych pożarów i zniszczeń. 

Wyposażenie wnętrza pochodzi z okresów gotyku, renesansu i baroku. Jest ono stosunkowo ubogie - podczas działań wojennych znaczna jego większość została zniszczona. W marcu 1945 roku spłonął dach, organy, przestały istnieć witraże, został również zniszczony dawny neogotycki ołtarz główny. W jego miejscu został umieszczony drewniany gotycko-renesansowy tryptyk z początku XVI wieku zwany Ołtarzem Pasyjnym. Wiele rzeźb pochodzi z okresu najnowszej renowacji.














Obok świątyni wznosi się dzwonnica, której budowę rozpoczęto w 1474 roku, a ukończono w 1516. Do 1914 roku mieściło się w niej 8 dzwonów, wśród nich największy, ponad 8-tonowy "Święty Jakub", pochodzący z XV wieku. W 1945 roku podczas pożaru stopił się, a z jego resztek odlano 2 nowe dzwony. W 2005 roku w pustym i wypalonym wnętrzu otwarto Skarbiec św. Jakuba - wystawę cennych sprzętów liturgicznych i innych dzieł sztuki złotniczej, wykonanych w większości przez nyskich złotników.










W Nysie znajduje się również kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, który jest zaliczany do pereł architektury barokowej na Śląsku.
Budowla została zaprojektowana i zrealizowana przez Michała Kleina, a kontynuowana przez Feliksa Antoniego Hammerschmidta. Posiada wyjątkowo bogatą dekorację stiukową oraz polichromię iluzjonistyczną na sklepieniu, autorstwa braci Krzysztofa Tomasza i Feliksa Antoniego Schefflerów.




 










Kolejny przystanek to Ząbkowice Śląskie z Krzywą Wieżą, która jest najwyższa (ma 34 metry wysokości) i najbardziej krzywa z wszystkich wież w Polsce oraz druga w Europie po Krzywej Wieży w Pizie. Jej odchylenie od pionu wynosi aż 2,14 metra, co nie tylko widać gołym okiem, ale również daje się odczuć stojąc wewnątrz wieży. Na szczyt wieży wiedzie 139 schodów.







ratusz  i rynek w Ząbkowicach Śląskich








zamek obronny w Ząbkowicach - budowla renesansowa wzniesiona w latach 1522-1532 na miejscu pierwotnego gotyckiego zamku obronnego zbudowanego w XIV wieku. Obecnie są to ruiny udostępnione do zwiedzania. Nad głównym wjazdem na dziedziniec była umieszczona tarcza herbowa fundatora zamku. 





 Nowa Ruda to trzeci, ostatni przystanek na trasie... Miasto to leży blisko Wałbrzycha. Po wojnie w Nowej Rudzie rozwijał się przemysł wydobywczy i włókienniczy. Transformacja ustrojowa spowodowała likwidację kopalni oraz pozostałych zakładów przemysłowych miasta, co miało miejsce nie tylko  w Nowej Rudzie, ale w wielu miastach tego regionu...
 


   ratusz w Nowej Rudzie z II połowy XIX wieku w stylu biedermeier oraz  rynek





Miłośnicy kawy i wspaniałych deserów chętnie odwiedzą kawiarnię Biała lokomotywa, gdzie lokalny poeta i pasjonat stworzył wyjątkowe miejsce.





neogotycki kościół św. Mikołaja


Pozdrawiam Was, Lusi :)

24 komentarze:

  1. O, jak pięknie! My też w tym roku wypoczywaliśmy na ukochanym Dolnym Śląsku. Trochę zwiedziliśmy. Będę o tym pisać również...
    Interesująca relacja. Pozdrawiam cieplutko...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wspaniale Cię znów widzieć! Jestem ciekawa, jakie miejsca tym razem odwiedziliście. A jak sama wiesz, Dolny Śląsk jest przebogaty w miejsca, które warto odwiedzić. I chyba nigdy mi się nie znudzi... Serdeczności dla Ciebie :)))

      Usuń
  2. W Ząbkowicach była w tym roku, to moje odkrycie. W Nysie też byłam, ale dawno, bez zwiedzania. Chętnie poeksplorowałabym BARDZO Dolny Śląsk, bo tak tylko na wyrywki mi się udaje :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja już dawno chciałam zobaczyć Ząbkowice, ale jakoś tak zawsze było nie po drodze. Bardzo się cieszę że w tym roku się udało. Nie dziwię się że chcesz poeksplorować Dolny Śląsk, bo jest to wyjątkowo ciekawa kraina!

      Usuń
  3. Ojej ! Jaka wspaniała wycieczka !? Bardzo mi się podobają te miejsca i zabytki ! Może powinnam się tam wybrać ? -myślę sobie. Dziękuję za wyprawę i polecenie tych pięknych miejsc. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno powinnaś się tam wybrać, skoro podobają Ci się te miejsca i zabytki! Dziękuję za odwiedziny, zachęcam do wyprawy i przesyłam serdeczności :)))

      Usuń
  4. Lusi, kolejne interesujące miasta w Waszej podróży przez Dolny Śląsk. Najbardziej zaciekawiły mnie Ząbkowice Śląskie. W tym roku nie mieliśmy możliwości zatrzymać się tam podczas zwiedzania atrakcji tego regionu, ale gdy zaplanuję kolejny wyjazd w tamte okolice, to koniecznie z wizytą w Ząbkowicach. Pięknie prezentuje się ratusz, rynek i Krzywa Wieża, która budzi moje skojarzenia z Bramą Opatowską w Sandomierzu. Obie zwieńczone są podobną attyką i niemal identycznie wkomponowane w miejskie kamienice ;-)) Wielka szkoda, że ząbkowicki zamek jest w stanie takim, jak wiele innych zabytków w naszym kraju… tzn. w ruinie.
    Pozdrawiam cieplutko – Anita :-))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anitko, dla mnie też w tej części Ząbkowice były najciekawsze. Krzywa Wieża jest naprawdę wyjątkowa i warto ją zobaczyć na własne oczy. Ratusz był aktualnie poddawany renowacji, dlatego nie można go było zobaczyć w środku. Czyli trzeba tu będzie jeszcze wrócić...W całym naszym kraju wiele zabytków jest w ruinie, ale na Dolnym Śląsku na każdym kroku są poniemieckie domy (taka jest historia tych terenów), dworki, zamki, które warto ocalić od zapomnienia, a które stopniowo niszczeją bo koszty ich remontu wymagają kosmicznych nakładów finansowych.
      Serdeczności i uściski dla Ciebie :)))

      Usuń
  5. Marzy mi się zwiedzenie Dolnego śląska. Pozdrawiam! Japo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To życzę Ci żeby marzenie się spełniło :)

      Usuń
  6. Super wycieczka. Uwielbiam małe i duże podróże. Też lubię zwiedzać ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja bardziej małe... Ale ogólnie lubię podróżować, zwłaszcza po Polsce, bo wciąż odkrywam jakieś nowe, ciekawe zakątki. I cieszę się że Tobie również Dolny Śląsk się podoba :)

      Usuń
  7. Mam tak blisko... W Nysie byłam, zwiedzałam, ale Ząbkowice są dla mnie nieznane. I to jest widzę wielki błąd, bo bardzo ciekawe rzeczy pokazałaś , Lusi... A więc koniecznie muszę to naprawić. Dziękuję Ci za tę wycieczkę, wspaniałe zdjęcia i wciągające opisy... Serdeczności :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Iwonko, czasem najtrudniej wybrać się gdzieś blisko... Ale warto zwiedzić Ząbkowice - więc już zacznij planować podróż ;) Baaardzo Ci dziękuję za tyle miłych słów :) Uściski dla Ciebie :)))

      Usuń
  8. Nysa to bardzo ładne i urokliwe miasto, które niestety bardzo ucierpiało podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku. Ale z tego co widzę na Twoich zdjęciach, teraz znowu zachwyca swoim pięknem. Niestety, Dolny Śląsk jest dla mnie mało znany. Może kiedyś się to zmieni. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie tylko Nysa wtedy ucierpiała, ale i Kłodzko i wiele innych dolnośląskich miast. Na szczęście dziś już tego nie widać. Życzę Ci, żeby kiedyś udało Ci się tam dotrzeć :) Gorące pozdrowienia dla Ciebie Karolinko :)))

      Usuń
  9. Super fotorelacja! Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję pięknie i odwzajemniam pozdrowienia!

      Usuń
  10. Oh very beautiful photos
    Great blog

    OdpowiedzUsuń
  11. Piękna jest Twoja relacja z ciekawych miast na trasie urlopowej. Byłam w Nysie jakiś czas temu. To miasto mnie urzekło. Chętnie bym tam wróciła, ze względu na tamtejsze muzeum. Nie znam Ząbkowic i Nowej Rudy. Mam nadzieję, że i ja tam kiedyś dotrę bo wiem, że są te miasta warte poznania.
    Moc uścisków przesyłam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo :) Polecam Ci Łucjo te miasta, bo warto je odwiedzić; ale wiele innych dolnośląskich miejscowości warto zobaczyć. Serdeczności dla Ciebie :)))

      Usuń
  12. Uwielbiam zwiedzać kościoły, więc to totalnie coś dla mnie! Pozdrawiam ja i Eltrox

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się że znalazłaś tu coś dla siebie :)

      Usuń