Szukaj na tym blogu

czwartek, 10 lutego 2022

Cieszyn nieoczywisty

Bardzo lubię odwiedzać Cieszyn, tym bardziej że mam do niego bardzo blisko - niecałe 30 km. To klimatyczne miasto i w każdej porze roku ma wiele do zaoferowania, dlatego bywamy tam bardzo często. Jednak nie pokażę Wam Studni Trzech Braci, Wieży Piastowskiej, Mostu Przyjaźni czy Rynku, tylko inne, mniej oczywiste miejsca, które na nas robią wrażenie i które mają to COŚ.


Czasem podziwiamy niesamowite chmury na niebie, a czasem stada gołębi.

zespół klasztorny Ojców Bonifratrów z kościołem Wniebowzięcia NMP






Obowiązkowym miejscem, gdzie zawsze spędzamy dużo czasu jest kawiarnia - wyjątkowe miejsce poświęcone pamięci Kornela Filipowicza (który pochodził z Cieszyna) i Wisławy Szymborskiej "Kornel i przyjaciele", gdzie oprócz kawy i ciastka, można nacieszyć się mnóstwem starych i nowych książek, gdyż jest tam równocześnie księgarnia i antykwariat.

źródło: internet

źródło: internet


Czasem zupełnie zwyczajne rzeczy domagają się złapania w kadr.








Schodów też trochę w Cieszynie jest, bo jest tu ulica Schodowa, która prowadzi do cieszyńskiej Wenecji.



Cieszyńska Wenecja to część starego miasta, odcinek współczesnej ulicy Przykopa znajduje się nad kanałem Olzy "Młynówka", niedaleko przejścia granicznego do Czech i Studni Trzech Braci. Cieszyńska Wenecja to pełne uroku, ustronne miejsce, ściśle związane z historią miasta. Początki sięgają XVI wieku, kiedy Młynówka, położona w pobliżu Wzgórza Zamkowego pełniąca ważne funkcje obronne była dla miasta miejscem strategicznym. Wzdłuż potoku osiedlali się lokalni rzemieślnicy: garbarze, tkacze, sukiennicy i kowale, potrzebujący do wykonywania swojej pracy stałego dostępu do wody.  Budynki pochodzą z XVIII-XIX wieku z mostkami przerzuconymi przez koryto Młynówki.












Stopniowo budynki ustępują miejsca części parkowej, gdzie można spokojnie pospacerować.








Znajduje się tu również ciekawy budynek, podpisany jako zabytek, jednak od lat stopniowo popada w ruinę. Ostatnio na chodniku postawiono drewniane rusztowanie chroniące przed ewentualnymi spadającymi elementami budynku. Szkoda, że nie ma pieniędzy na jego remont, bo jest naprawdę ciekawy, choć nigdzie nie znalazłam informacji, jakie było jego przeznaczenie.







Na Starym Targu stoi figura Madonny z Dzieciątkiem. Jest to kopia, bo oryginalna gotycka figura powstała w latach 1370-80 w pracowni Piotra Parlera, budowniczego katedry św. Wita w Pradze, znajduje się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.





Po zwiedzaniu Muzeum można odpocząć w Cafe Muzeum i obejrzeć czasowe wystawy malarskie lub pospacerować po pobliskim skwerku, gdzie w kwietniu można podziwiać pięknie kwitnące magnolie. Zresztą w Cieszynie jest Szlak Kwitnących Magnolii i w wielu zakątkach miasta można zobaczyć te wspaniałe krzewy.



Pozdrawiam Was, Lusi :)

10 komentarzy:

  1. A wiesz Lusi, że wiosną wybieramy się do Cieszyna z moją grupą ze Stowarzyszenia Kobiet?
    Pięknie zaprezentowałaś to miasto, więc mi ochoty narobiłaś jeszcze bardziej :)
    Do tej pory byłam tam tylko raz, w dodatku przejazdem :) Pozdrawiam Cię przedwiosennie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polu, cieszę się bardzo! Na pewno Wam się spodoba. A może się spotkamy w Cieszynie jeśli mi dasz znać kiedy będziecie. Pozdrawiam, Lusi :)))

      Usuń
  2. Droga Lusi, dzisiaj zabrałaś nas na piękny spacer po Cieszynie. To miasto w dwóch państwach jest warte odwiedzenia gdyż ma wiele do zaoferowania. Chmury na Twoim pierwszym zdjęciu wzbudzają ogromny zachwyt.
    Jakiś czas temu byłam w Cieszynie i moje wspomnienia już się trochę zatarły. Nieśmiało zaczynam marzyć aby odwiedzić miasto w czasie kwitnienia magnolii. Jest kilka miejsc w których kwitną te zachwycające krzewy i będę najpewniej zmuszona ciągnąć los aby on za mnie zdecydował gdzie mam pojechać.
    Serdecznie Cię pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lusiu, bardzo się cieszę że spodobał Ci się spacer po tym pięknym mieście i zachęcam Cię gorąco do jego odwiedzenia. Warto tam zajrzeć w każdej porze roku. Ale jestem ciekawa, jak wybierze los i gdzie ostatecznie będziesz podziwiać kwitnące magnolie.Przepraszam, że odpisuję dopiero teraz, ale byłam na biegówkach w pięknym miejscu "na końcu świata", gdzie nie ma zasięgu komórkowego ani internetu. Moc uścisków dla Ciebie :)))

      Usuń
  3. Piękne, klimatyczne zdjęcia, nawet nie miałam świadomości, że Cieszyn jest takim urokliwym miastem. A Ministerstwo Śledzia i Wódki rozbawiło mnie dokumentnie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Iwonko, Cieszyn jest urokliwym, klimatycznym miastem i warto go odwiedzić. Ministerstwo Śledzia i Wódki mnie również rozbawiło, stąd to zdjęcie :) Serdecznie pozdrawiam :)))

      Usuń
  4. Z wielką przyjemnością pospacerowałam z Tobą. Nigdy tu nie byłam. Piękne miasto a dwa zdjęcia z latarniami mnie użekły. Pięknie tam. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło mi, że mogłaś pobyć w Cieszynie chociaż wirtualnie. Te latarnie dla mnie też są piękne, dlatego musiały się znaleźć w obiektywie mojego aparatu. Serdeczności dla Ciebie :)))

      Usuń
  5. Nie znam Cieszyna więc bardzo dziękuję za ten miły i ciekawy spacerek.
    Serdeczności Lusi:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Elu, cieszę się że mogłam Ci pokazać takie oblicze Cieszyna i że spacerek Ci się spodobał. Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń